Rodzaje oznakowania poziomego
Oznakowanie poziome jest nieodłącznym elementem dróg publicznych. Wpływa zarówno na komfort korzystania z jezdni, jak i bezpieczeństwo. Podobne oznaczenia można spotkać na parkingach i w innych miejscach. Z tego powodu w niniejszym wpisie wymieniamy rodzaje oznakowania poziomego z uwzględnieniem zastosowania. Zapraszamy do lektury!
Oznakowanie poziome można podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne. Pierwsze pojawiają się najczęściej w halach produkcyjnych, magazynach i parkingach podziemnych. Natomiast drugie są związane z drogami i parkingami zewnętrznymi. Służą do zapewnienia użytkownikom powierzchni czytelnych informacji. Dzięki temu np. kierowcy na jezdni wiedzą, jak i kiedy unikać niebezpiecznych miejsc oraz nie wyjeżdżać na przeciwny pas.
Oznakowanie poziome – rodzaje
W przypadku oznakowania drogowego wykonuje się różne rodzaje linii. Standardowymi określa się te, których szerokość nie przekracza 150 mm. Wykonuje się je za pomocą agregatów wyposażonych w jeden pistolet malarski. Służą najczęściej do rozdzielania pasów ruchu lub znaczenia miejsc parkingowych.
Linie przerywane
Można też wyróżnić linie przerywane, czyli składające się z pojedynczych segmentów. Ich długość jest dobierana w zależności od konkretnego zastosowania. Na przykład krótkie kreski przerywane mogą informować o zjeździe w boczną ulicę, dłuższe za to rozdzielać pasy ruchu z możliwością wyprzedzania. W tym przypadku stosuje się najczęściej agregaty automatyczne, które umożliwiają malowanie idealnie równych linii, z idealnie równymi przerwami.
Linie podwójne
Spotyka się również linie podwójne, znajdujące się na środku drogi. Mogą one umożliwiać lub uniemożliwiać przejazd, co jest zależne od jej rodzaju: ciągłe zakazują przekraczania, a przerywane dają taką możliwość. Występują w różnych konfiguracjach (np. kiedy jedna kreska jest ciągła, a druga przerywana). Malowanie wymaga stosowania maszyny wykorzystującej dwa pistolety. Oczywiście można nanieść oznakowanie poziome pojedynczym pistoletem, jednak zabiera to dwa razy więcej czasu, ponieważ każda z linii będzie malowana osobno.
Linie szerokie
Warto wspomnieć także o liniach szerokich, czyli takich, których szerokość wynosi około 40-50 cm. Służą na przykład do wykonywania oznaczeń pasów dla pieszych. Do ich wykonania konieczne jest skorzystanie z agregatu wyposażonego w dwa pistolety natryskowe umieszczone obok siebie, ponieważ jedno narzędzie może wykonać linię o szerokości ok. 30 cm.
Linie ukośne
Linie ukośne natomiast informują o strefach wyłączonych z ruchu samochodowego. Wykonuje się je najczęściej ręcznie lub z pomocą urządzeń z dyszami możliwymi do przystosowania względem malowania pod określonym kątem. Jednak często takie oznakowanie traktuje się jako zwyczajne, standardowe kreski, nakładane po kolei zgodnie z projektem.
Linie dwukolorowe
Czasami można się spotkać z liniami dwukolorowymi, choć nie jest to popularne. Nadal można je zauważyć na lotniskach (białe na szarym podłożu nie są dostatecznie widoczne dla pilotów) czy na drogach w otoczeniu robót (pomarańczowe wyznaczają tymczasowy pas ruchu).
Warto także wymienić rodzaje oznakowania poziomego w obiektach. Zwykle wykorzystuje się te same urządzenia do malowania (agregaty hydrodynamiczne), jednak w tym przypadku znacznie częściej stosuje się większą różnorodność kolorystyczną. Hale przemysłowe składają się z wielu sektorów i mają niebezpieczne strefy. Z tego powodu użycie większej liczby barw umożliwia łatwe rozróżnienie oznaczeń, tym samym podnosząc bezpieczeństwo w zakładzie pracy.
Profesjonalne oznakowanie poziome – rodzaje dopasowane do wymagań
Wykonujemy profesjonalne oznakowanie poziome, zarówno w przestrzeniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Posiadamy fachowe urządzenia i korzystamy z wysokiej jakości farb, dzięki czemu nanoszone oznaczenia są trwałe i równe. Nasi eksperci wyróżniają się wieloletnim doświadczeniem i prędkością pracy. Możemy pomóc w tworzeniu projektu i doradzić w niezrozumiałych kwestiach z zakresu oznakowania poziomego. Serdecznie zapraszamy do współpracy.