Bezpieczeństwo w magazynie – o czym pamiętać?
Magazyny to duże przestrzenie, gdzie przebywa zwykle wiele osób, składowane są towary, a środowisko pracy nie należy do najbardziej komfortowych. Muszą tam panować specyficzne warunki – jedynie pełne dostosowanie się do obowiązujących norm i przepisów BHP zapewni bezpieczeństwo pracownikom oraz przechowywanym towarom. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas budowy, wykończenia i wyposażania takiego miejsca. W tym artykule zastanowimy się, co przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo w magazynie i jak można zminimalizować ryzyko różnego typu wypadków – a przy tym sprawić, że będzie tam można pracować wydajnie i wygodnie.
Zabezpieczenia i tablice informacyjne
Oczywiście konstrukcja danej hali magazynowej zawsze będzie dostosowana do przechowywanych w niej towarów, da się jednak wymienić pewne cechy wspólne większości przestrzeni tego typu, które wpływają na bezpieczeństwo pracowników. Przede wszystkim zazwyczaj w takich miejscach wykorzystywane są schody i pochylnie – muszą być one odpowiednio zabezpieczone barierkami, nawierzchnia powinna być sucha, by nie groziła poślizgnięciem się. Kolejnym elementem, który występuje w niemal każdym magazynie, są regały – wyposażone w tabliczki informacyjne informujące o dopuszczalnym obciążeniu, maksymalnej wysokości składowanych towarów i sposobie ich układania. Między nimi musi pojawić się odstęp odpowiedni dla bezpiecznego ruchu pieszych jednokierunkowego (75 cm), dwukierunkowego (100 cm) lub ruchu maszyn transportowych.
Równie istotne jest odpowiednie oznakowanie dróg ewakuacyjnych. Drzwi w magazynach nie mogą być zamykane w sposób uniemożliwiający wyjście na zewnątrz, przejścia ewakuacyjne powinny pozostawać dobrze widoczne i łatwo dostępne.
Oświetlenie, temperatura, poziom hałasu
Obowiązujące przepisy BHP w magazynie określają również szczegółowo warunki, jakie muszą zostać spełnione, by środowisko pracy nie było szkodliwe dla pracowników. Temperatura oczywiście zależy od rodzaju składowanych towarów – w przypadku, gdy jest niska (np. w chłodniach, mroźniach), należy zapewnić osobom tam przebywającym odzież ochronną. Odpowiednia jakość powietrza powinna być zapewniana przez właściwie zaprojektowany system wentylacji. Poziom hałasu w magazynie nie może przekraczać 85 dB.
Bardzo ważnym czynnikiem jest oświetlenie – powinno być ono dopasowane pod względem natężenia i barwy do wykonywanych w danej części hali czynności. Miejsca potencjalnie niebezpieczne lub służące do ewakuacji (np. schody, wyjścia ewakuacyjne) muszą posiadać system oświetlenia awaryjnego na wypadek awarii instalacji.
Odpowiednie oznakowanie poziome
Szczególnie istotne w kontekście bezpieczeństwa jest oznakowanie poziome magazynów. Przede wszystkim obejmuje ono odpowiednie zaprojektowanie i namalowanie na podłożu oznaczeń poziomych, które wyznaczają drogi komunikacyjne dla pieszych oraz pojazdów i maszyn, jeżeli takie są wykorzystywane. Pozwala to usprawnić i ułatwić pracę, uniknąć chaosu, a przede wszystkim – gwarantuje bezpieczeństwo i pomaga uniknąć wypadków oraz kolizji, gdzie piesi mogliby poważnie ucierpieć przy zderzeniu np. z wózkiem widłowym.
Odpowiednie znaki poziome na magazynie, czyli wyraźne oddzielenie dróg dla np. wózków widłowych i pieszych, wyznaczenie przejść dla pieszych, odpowiednie rozmieszczenie piktogramów, oznaczenie miejsc niebezpiecznych oraz doków i punktów rozładunku, wpływają na ergonomię pracy i znacznie zmniejszają ryzyko nieszczęść. Również oznakowanie przeszkód grożących kolizją, a także zmian poziomów podłogi jest istotne – musi obejmować pokrycie danego elementu bądź powierzchni dobrze widocznymi, czarno-żółtymi pasami. W przestrzeni magazynowej nie powinny występować progi ani stopnie, ponieważ grozi to wypadkami – zamiast tego wykorzystywane są właśnie odpowiednio oznakowane rampy i pochylnie.
Profesjonalne oznakowanie poziome w magazynie – oferta
Nasza firma od wielu lat zajmuje się tworzeniem oznakowania poziomego w magazynach. Przepisy jasno mówią, że jest to obowiązkowy element w każdej tego typu przestrzeni. Zapisy na ten temat są rozproszone i ciężko znaleźć jeden, konkretny – podstawowe informacje zawarte są w normie PN-68/M-78010 (1) oraz licznych aktach prawnych i rozporządzeniach. Dlatego tak ważne przy tworzeniu tego typu oznaczeń są wieloletnie doświadczenie oraz szeroka wiedza praktyczna. Jeżeli jesteś właścicielem hali magazynowej i chcesz zapewnić swoim pracownikom pełne bezpieczeństwo, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą – wiemy, jak zaprojektować oznaczenia poziome zgodne z przepisami, tak by były funkcjonalne, a zarazem wyglądały estetycznie i spełniały swoje zadanie przez długi czas.